Galeria

Msza Święta w intencji Ojczyzny we włocławskiej bazylice katedralnejW czwartek 22 grudnia br. we włocławskiej bazylice katedralnej sprawowana była Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Obecni byli: ks. bp Stanisław Gębicki, zgromadzeni księża z Włocławka, profesorowie i moderatorzy WSD, przedstawiciele władz. Homilię wygłosił rektor WSD ks. prał. Jacek Szymański.

Ks. prał. Jacek Szymański zwracając się do zgromadzonych wiernych mówił o zbliżającej się uroczystości Narodzenia Pańskiego. Nawiązując do historii narodu polskiego, podkreślił cnotę miłości Ojczyzny. “Jeśli w jakiejkolwiek społeczności nie ma jednego serca i jednego ducha, to runie takie królestwo i dom na dom się zawali”. Wskazał jednocześnie na konieczność podjęcia szczególnej modlitwy w intencji Ojczyzny i nią rządzących.

Pasterz Diecezji zaznaczył, że władza w naszej Ojczyźnie została wybrana suwerenną decyzją obywateli:

“dowodem demokracji są wolne wybory. Dokonaliśmy ich i nie ma powodu, żebyśmy mieli się wstydzić. Możemy zmienić zdanie, będą kolejne wybory. Ale nie wolno podważać wyboru jaki został dokonany, bo to właśnie jest źródłem anarchii, bałaganu”

Bp Mering podkreślił, że opozycja totalna wyklucza opozycję racjonalną. Przytaczając fragment z księgi proroka Izajasz (Iz 51, 7-8) zaznaczył ich aktualność dzisiaj. Wśród tak wielu problemów, jakich doświadcza nasza Ojczyzna rozlega się wołanie proroka: “Nie lękajcie się”. Przybiegliśmy przed ołtarz Jezusa, żeby znaleźć słowa pocieszenia, słowa otuchy, żeby stąd zaczerpnąć mocy do dalszych zmagań o sprawiedliwość, o prawdę, o wolność. Idźmy w te ciemności, w te trudności, które musimy pokonać, uzbrojeni Bożą mocą”. Po udzieleniu błogosławieństwa, odmówiona została modlitwa za Ojczyznę.

Źródło: Promocje włocławskie / Diecezja włocławska