Galeria

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z ziemią z Katynia i Smoleńska w Warząchewce PolskiejPrezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński skierował list do organizatorów i uczestników uroczystości w Warząchewce Polskiej

3 kwietnia 2017 r. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Warząchewce Polskiej w uroczysty sposób uczciła pamięć o Polakach zamordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu oraz o elicie polskiego społeczeństwa z Prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią Kaczyńską na czele, poległej w Katastrofie Smoleńskiej w 2010 r.

W holu szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę zawierającą ziemię z Katynia i Smoleńska z wygrawerowanym fragmentem wystąpienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić podczas obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej: ,,Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia, zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”.

Uroczystości towarzyszył wzruszający montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły.

Na okoliczność odsłonięcia tablicy Prezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński na ręce Pani Poseł Joanny Borowiak skierował list do organizatorów i uczestników wydarzenia. Napisał w nim m.in: “O tych, co walczyli o wolność Polski nie możemy w żadnym wypadku zapominać. Pamiętanie o Nich, przekazywanie tradycji zmagań o niepodległość, jest naszą obywatelską i patriotyczną powinnością, zobowiązaniem wobec Tych, którzy poświęcili życia za Ojczyznę. Takim poczuciem obowiązku kierowali się Ci, którzy rankiem 10 kwietnia 2010 roku wylecieli do Smoleńska aby w imieniu Rzeczypospolitej oddać cześć Pomordowanym w Katyniu…

Żeby ktoś mógł przewidzieć, że Katyń znów zażąda polskiej krwi, że ten lot zakończy się straszliwą katastrofą, największą tragedią narodową w powojennych dziejach Polski! Zginęło w niej 96 osób, w tym mój Śp. Brat, Prezydent Polski Lech Kaczyński, moja Śp. Bratowa Maria Kaczyńska oraz wielu moich Przyjaciół. Wszyscy Oni polegli na posterunku. Śmierć w służbie Ojczyzny połączyła Ich z poprzednikami – Tymi, którzy w ciągu naszych dziejów walczyli o Polskę i pracowali dla Polski. (…) Z całego serca dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprowadzenia ziemi z Katynia i Smoleńska, powstania tablicy pamiątkowej i odbycia dzisiejszej uroczystości”.

Pani Poseł Joanna Borowiak bardzo dziękuje Dyrektor Szkoły Pani Ewie Adamczyk oraz Nauczycielom za tę cenną inicjatywę kształtującą postawy dzieci i młodzieży, budującą miłość do Ojczyzny, poszanowanie historii i wskazywanie Autorytetów. Ważne, by Polska szkoła obok nauczania wychowywała młodych patriotów. Szkoła SPSK w Warząchewce wychowuje swoich uczniów w sposób godny naśladowania.