Wideo

Poseł Joanna Borowiak i Poseł Łukasz Schreiber wystąpili o informację w sprawie stanu wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w województwach

Podczas 69. Posiedzenia Sejmu Poseł Joanna Borowiak z Posłem Łukaszem Schreiberem jako przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wystąpili do Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o informację w sprawie stanu wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w województwach i występujących zagrożeń.

Marszałkowie województw nie wykorzystują właściwie pieniędzy unijnych, a zwrotem do Brukseli zagrożona jest niebagatelna kwota ponad 1 miliarda euro. Posłowie Platformy i PSL-u zaklinali rzeczywistość i przekonywali, że jest zupełnie inaczej. Ministerstwo opiera się na twardych danych z Centralnego Systemu Teleinformatycznego (SL2014), a posłowie opozycji przyznali, że na danych z… Twittera. Stan wykorzystania funduszy unijnych w samorządach województw byłby dużo gorszy, gdyby Minister Inwestycji i Rozwoju systematycznie nie monitorował sytuacji w regionach.

 

 
 
Informacja bieżąca złożona przez Klub Prawa i Sprawiedliwości do Ministra Inwestycji i Rozwoju

Sytuacja województwa Kujawsko-Pomorskiego w zakresie wykorzystania pieniędzy unijnych przez Marszałka Województwa nadal nie napawa optymizmem. Do dyspozycji jest 1,9 mld euro z budżetu UE. Tymczasem poziom kontraktacji środków to 51% (na koniec września 50%). Poziom wniosków o refundację środków 14% (na koniec września 10,4%). To dużo niższe poziomy od średniej w kraju. Groźba utraty rezerwy wykonania – nadal na poziomie 100%.

 

 

Źródło: Video Sejm