Media

W sejmie otwarto wystawę poświęconą abp. BaraniakowiW sejmie otwarto wystawę poświęconą “żołnierzowi niezłomnemu” Kościoła abp. Antoniemu Baraniakowi

14 września 2017 r. z inicjatywy posłanek Prawa i Sprawiedliwości otwarto wystawę poświęconą Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi oraz zaprezentowano film “Żołnierz Niezłomny Kościoła” autorstwa Jolanty Hajdasz.

Inicjatorkami przedsięwzięcia były parlamentarzystki: Lidia Burzyńska, Joanna Borowiak, Anna Milczanowska, Krystyna Wróblewska. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Poseł Joanna Borowiak podziękowała za obecność wszystkim Zacnym Gościom, w tym licznej grupie młodzieży z Zespołu Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku.
 

W sejmie otwarto wystawę poświęconą abp. Baraniakowi

 
Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia w 40. rocznicę śmierci abp. Antoniego Baraniaka, nazwanego “żołnierzem niezłomnym” Kościoła.

Abp. Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Od 1933 do 1948 roku pełnił funkcję sekretarza i kapelana kard. Hlonda. Po jego śmierci został sekretarzem i kapelanem prymasa Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wraz z aresztowaniem prymasa Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 r., aresztowano również bp. Baraniaka, który został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Komuniści usiłowali za wszelką cenę pozbyć się Prymasa. Zamierzali wytoczyć kard. Wyszyńskiemu proces o działalność kontrrewolucyjną i zdradę państwa. W tym celu chcieli wymusić zeznania obciążające Prymasa na jego najbliższym współpracowniku ? właśnie bp. Baraniaku. W ciągu 27 miesięcy był on przesłuchiwany co najmniej 145 razy.

“Był torturowany, poniżany, bity, głodzony, przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia jakie mu zadawano, Biskup Baraniak pozostał wierny prymasowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność i aż do śmierci służył Kościołowi i Ojczyźnie” ? czytamy w uchwale.

Materiały autorstwa eKAI oraz Niedziela TV.