Galeria

Msza dziękczynna w Padwie z udziałem Joanny BorowiakWłocławianie na mszy dziękczynnej w Padwie

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski i 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, z inicjatywy OO. Franciszkanów Konwentualnych w Bazylice św. Antoniego w Padwie została odprawiona polsko – włoska Msza ?Te Deum laudanus?. Msza miała charakter dziękczynienia za beatyfikację Papieża Polaka Jana Pawła II.

Na godz. 18.00 do Bazyliki przybyły pielgrzymki wiernych z Polski, przedstawiciele Polonii włoskiej oraz mieszkańcy Padwy. Specjalnymi gośćmi byli: Konsul Generalny RP Krzysztof Strzałka, Claudio Piron – Asesor ds. Edukacji reprezentujący Urząd Miasta Padwy oraz Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko – Polskiego w Veneto pani Jolanta Piotrowska. Uroczystej mszy przewodniczył Rektor Bazyliki św. Antoniego, ojciec Enzo Paolo Poiana a koncelebransami byli oo. Franciszkanie oraz trzej księża z włocławskich parafii.

Po mszy św. w uroczystej procesji kapłani i wierni przeszli do Kaplicy Polskiej gdzie po odśpiewaniu litanii dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II oraz ?Mazurka Dąbrowskiego? nastąpiło złożenie kwiatów przed obrazem nowego błogosławionego kościoła katolickiego. Z wielu oczu popłynęły łzy przy dźwiękach polskiego hymnu i ?Czarnej Madonny? śpiewanej jednocześnie w dwóch językach – włoskim i polskim. Miła, starsza Włoszka nie kryjąc wzruszenia dziękowała nam, Polakom, za Ojca Świętego… Tu, na ziemi włoskiej, w miejscu tak odległym od Polski a tak z naszą Ojczyzną związanym – my, włocławianie, przeżywaliśmy wzniosłe chwile i pełni wzruszenia nie mogliśmy uwierzyć, że dane jest nam brać udział w tak wyjątkowych wydarzeniach. Tę niesłychaną radość przywieźliśmy ze sobą z Padwy do Włocławka.