Materiały

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Włocławku i regionieOświadczenie Poseł Joanny Borowiak
na posiedzeniu Sejmu RP

“Oni, walcząc, myśleli o nas. My, żyjąc, pamiętajmy o nich”

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 1 marca 2017 r. obchodziliśmy po raz kolejny święto państwowe ustanowione z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przywracające do Panteonu Bohaterów Narodowych żołnierzy wyklętych – Polaków, którzy w obronie najwyższych wartości rzucili wyzwanie komunistycznej dyktaturze.

Ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. (ogłoszoną 15 lutego 2011 r.) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝. Święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Jest wyrazem wdzięczności za walkę z sowietyzacją kraju żołnierzy, którzy nie odebrali nigdy żadnej nagrody – przez dziesiątki lat, napiętnowani mianem ˝bandytów˝ i otoczeni pogardą, żyli tylko w pamięci najbliższych i wiernych towarzyszy broni. Narodowy Dzień Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ jest skromnym zadośćuczynieniem i spłatą moralnego długu wobec najbardziej niezłomnych. Teraz wracają na karty historii, choć ich imiona, nazwiska i pseudonimy miały na zawsze zostać wymazane. Zadano im śmierć haniebną, pozbawiono też mogił, by nie stali się wzorem dla kolejnych pokoleń.

Jako członek Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych chcę bardzo podziękować nauczycielom i wychowawcom dzieci i młodzieży, dyrektorom szkół i instytucji kultury, przedstawicielom różnych środowisk za organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝, za to, że w pierwszych dniach marca szczególną uwagę skierowali na upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego podziemia. Szczególne podziękowania kieruję do pana dyrektora Remigiusza Koźmińskiego oraz nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie za wspaniały i poruszający montaż słowno-muzyczny – piękny spektakl zaprezentowany w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Dziękuję młodzieży, która dała dowód patriotyzmu – pięknej postawy umiłowania ojczyzny, dając wzorowy przykład swoim rówieśnikom. Słowa podziękowania adresuję także do przedstawicieli NSZZ ˝Solidarność˝ Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego we Włocławku za tę cenną inicjatywę upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia z regionu.