Poseł Joanna Borowiak składa zapytanie w sprawie Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023
W dniu 9 listopada 2017 r. Poseł Joanna Borowiak złożyła zapytanie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa dotyczące Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 uzupełnionego w październiku 2017 r.
Blisko 200 dworców zostanie zmodernizowanych ze środków rządowych, wśród nich dworzec kolejowy we Włocławku. Program Inwestycji Dworcowych to największe przedsięwzięcie służące modernizacji polskiej kolei. Modernizowane dworce kolejowe będą nowoczesne, oszczędne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Dworce kolejowe modernizowane będą w sposób kompleksowy – prace obejmą nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. W pracach modernizacyjnych zostaną uwzględnione dodatkowe funkcje: funkcje społeczne, miejsc otwartych na lokalne społeczności i ich potrzeby, dworce bowiem takie funkcje coraz częściej pełnią obok funkcji podstawowych, kolejowych. To rozwiązanie pierwsze i nowatorskie ? jakiego wcześniejsze ekipy rządzące nie przedstawiły.
Poseł Joanna Borowiak:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! “Program inwestycji dworcowych” na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu 2016 r. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także z bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP SA planuje także budowę nowych dworców. Program obejmował kompleksową modernizację 164 dworców. “Program inwestycji dworcowych” został poszerzony i uzupełniony przez ministra infrastruktury i budownictwa o dodatkowe lokalizacje i obejmie blisko 200 dworców. Zostało to ogłoszone na konferencji prezentującej ten program w dniu 26 października 2017 r. “Program inwestycji dworcowych” to największe przedsięwzięcie służące modernizacji polskiej kolei. Modernizowane dworce będą nowoczesne, oszczędne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Dworce kolejowe modernizowane będą w sposób kompleksowy.
W związku z realizacją “Programu inwestycji dworcowych” chcę skierować do pana ministra następujące pytania. Czy przed 2015 r. ministerstwo infrastruktury przygotowało podobny program? Czy jest to rozwiązanie pierwsze i nowatorskie, jakiego wcześniejsze ekipy rządzące nie przedstawiły? Jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę przy wprowadzaniu kolejowych dworców na listę “Programu inwestycji dworcowych”? Co wzięto pod uwagę? Czy realizacja programu zapewni wyrównanie szans dobrze rozwijających się aglomeracji miejskich i obszarów, które uległy degradacji, np. na skutek utraty statusu województwa? Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania.
Źródło: Video Sejm