Wideo

Budowa stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie oraz harmonogramu planowanych prac

Wiceminister Środowiska Pan Mariusz Gajda odpowiadał na pytania dotyczące budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie oraz harmonogramu planowanych prac. Poseł Joanna Borowiak poruszyła szczególnie ważne aspekty tej inwestycji, która ma za zadanie w sposób wielowymiarowy wzmocnić bezpieczeństwo całego kraju.

Włocławska zapora z założenia miała być jedynie pierwszym etapem kaskady wodnej regulującej poziom wód i niwelującej zagrożenie powodziowe. Tymczasem przez blisko 50 lat jest jedną samodzielnie działającą zaporą, stanowiąc istotną infrastrukturę przeciwpowodziową w skali całego kraju. Po wielu latach usilnych starań samorządowców z Włocławka i regionu, naukowców oraz parlamentarzystów możemy wreszcie odetchnąć ze spokojem. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zakwalifikował budowę stopnia wodnego w Siarzewie jako priorytetowe przedsięwzięcie wodne w skali kraju.

To bardzo ważna, kluczowa nie tylko dla mojego regionu, ale także dla całego kraju, inwestycja wzmacniająca system zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ale również gwarantująca podniesienie bezpieczeństwa energetycznego. Stopień wodny w Siarzewie znacznie odciąży zaporę i zmniejszy ryzyko katastrofy mogącej wynikać z intensywnego eksploatowania zapory włocławskiej ? wskazał Poseł Joanna Borowiak.

 

Źródło: Video Sejm